Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Cenaze Duası

tarafından
11027
Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Cenaze Duası

CENAZE NAMAZI

Cenaze namazı, vefat eden din kardeşlerimiz hakkında dua olmak üzere bir farz-i kifâyedir. Cenaze namazının kılınması için aşağıdakiler şarttır:

  • Ölenin Müslüman olması. Müslüman olduğu bilinmeyen kimsenin cenaze namazı kılınmaz.
  • Ölünün yıkanıp temiz kefene sarılmış olması,
  • Ölünün, imam ve cemaatin önünde olması,
  • Ölünün tamamının veya bedeninin çoğunun mevcut olması. Eğer bedeninin çoğu gitmiş veya başsız olarak yarısı varsa namazı kılınmaz, yıkanmaz. Bir beze sarılarak gömülür.

Cenaze Namazının Kılınışı

  1. Cenaze namazı dört tekbir ve kıyamla eda edilir. Bu namazda secde ve rükû yoktur.
  2. İmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemaat da arkasında saf tutar. Cemâate ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yani “Allah için namaza, meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan İmama” diye kalben niyet edip imamın arkasından tekbir alınır.
  3. İlk tekbiri alırken eller kulak hizasına kadar kaldırılıp göbek altında bağlanır, Sübhâneke, “ve celle senâüke” ile okunur.
  4. Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam aşikâr, cemaat ise gizli alır. “Allâhümme salli ve Allâhümme bârik…”okunur.
  5. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler burada “Allâhümme innâ nesteînüke…”yi yani kunut duasını veya dua niyeti ile Fâtiha-i Şerîfeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır, eller yan tarafa bırakılıp selâm verilir.

Cenaze Duası

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَ مَيِّتِنَا وَ شَاهِدِنَا وَغَائِبِنَا وَكَبِيرِنَا وَصَغِيرِنَا وَذَكَرِنَا وَاُنْثَانَا. اَللَّهُمَّ مَنْ اَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَاَحْيِهِ عَلَى الْاِسْلَامِ وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَ فَّهُ عَلَى الْاِيمَانِ٠

وَخُصَّ هَذَاالْمَيِّتَ بِ لرَّوْحِ وَالرَّاحَةِ وَالرَّحْمَةِ وَالْمَغْفِرَةِ وَالرِّضْوَانِ٠ اَللَّهُمَّ اِنْ كَانَ مُحْسِنًا فَزِدْفِى اِحْسَانِهِ وَ اِنْ كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَزْ عَنْهُ وَلَقِّهِ الْاَمْنَ وَالْبُشْرَى وَالْكَرَامَةَ وَالزُّلْفَى بِرَحْتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّا حِمِينَ٠

 

OKUNUŞU

“Allâhümmaġfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şahidinâ ve gâibinâ ve kebîrinâ ve sağirinâ ve zekerinâ ve ünsânâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ feahyihî ‘ale’l-İslâmi ve men teveffeytehû minnâ feteveffehû ale’l-îmâni ve hussa hâze’l-meyyite1 birravhi verrâha ti verrahmeti velmağfirati verridvân. Allâhümme in kâne muhsinen2 fezid fi ihsânihî ve in kâne müsien feteca vez ‘anhü ve lakkihi’l-emne velbüşrâ velkerâmete vez zülâ birahmetike yâ erhamerrâhimîn.”

     Cenâze erkek çocuk ise, yukarıdaki duâ “ale’l-îmâ ni“den îtibâren şöyle okunur: “Allâhümmec’alhü lenâ feratan vec’alhü lenâ ecran ve zuhrâ. Allâhümmec’al hü lenâ şâfi’an ve müşeffe’an.”

     Cenâze kız çocuk ise, yukarıdaki cenâze duâsi “ale’l-îmâni”den itibâren şöyle okunur: “Allâhüm mec’alhâ lenâ feratan vec’alhâ lenâ ecran ve zuhrà. Allâhümmec’alhâ lenâ şâfi’aten ve müşeffe’aten.”

Cenaze Duasının Manası

Allah’ım! Bizim dirilerimizi, ölülerimizi, hazır ve gaip olanlarımızı, büyüklerimizi ve küçüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı affet ve mağfiret buyur. Ya Rab! Bizden yaşattıklarını Islâm üzere yaşat. Bizden öldürdüklerini iman üzere öldür. Bilhassa bu ölüyü kolaylığa, rahatlığa, mağfirete, rızana erdir. Ya Rab! Eğer bu ölü, iyilik işlemişse iyiliğini artır ve eğer kötülük işlemişse affet. Kendisine rahmetinle emniyet, müjde, keramet ve yakınlık nasip buyur, ya erhamerrâhimin.”


1 Kadın ise “hâzihil-meyyite” denir.

2 Kadın ise “in kânet muhsineten fezid fi ihsânihâ ve in kânet müsieten fetecâvez anhâ ve lakkihe’l-emne” denir.