Pazardan Sebze Alırken Nelere Dikkat Edilir?

tarafından
925
Pazardan Sebze Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Günlük hayatımızda kullandığımız sebze meyve ihtiyaçlarımızın birçoğunu mahalle, semt pazarlarından karşılamaktayız. Peki pazardan aldığımız sebze ve meyveleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Patates

Patatesin filizlenmiş veya yeşillenmiş olanlarını almayın. Çünkü yeşil renk, patatesin yenemeyeceğini gösterir. Üzerinde kurumuş çamur olmayanları seçin. Üzerinde çamur olan patatesler yağmur zamanı toplanmıştır. Yağmur zamanı toplanan patatesler, içlerinse çekecekleri için çabuk bozulurlar.


Domates

Domates alırken evvela kokusuna dikkat edin. İkinci olarak da sapına dikkatlice bakın. Saptaki yeşil veya beyaz damarlar, domatesin erken koparıldığını ve kimyasal madde ile renklendirildiğine işarettir. Olgun domatesin üst kısmında kırmızı halkalar oluşur.

 


Lahana

Lahana alırken sert, kuru ve yaprakları yapışık olanları alın. Sağlıklı olan lahananın sapları düzgün olur. Eğer üzerinde siyah lekeler var ise hastalıklıdır.

 

 

 


 

Kuru Soğan

İyi ve taze bir kuru soğanın başı sert ve kabukları sıkı olur. Yumuşaklık varsa, sebze taze değildir ve ezilmeye başlamıştır.

 


Havuç

Havucun parlak, sert ve pürüzsüz olanlarını seçin. Havuçta yeşillenme varsa ve tadı acı ise içerisinde yüksek oranda solanin bulunması mümkündür. Solanin, çimlenme sonucu oluşan bir toksin maddedir ve zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

 


Karnabahar

Karnabaharların küçük çiçekli olanlarını seçin. Küçük çiçekli olanlar kolay pişirilir ve de vitamin kaybı az olur.

 

 


 

Taze Fasulye

Taze fasulyenin yeşil olanını ve iki ucundan katlandığında kırılmalıdır.

 


Brokoli

Brokoli alınırken üzerindeki çiçeklerin yeşil olması ve birbirine sıkışık olması

gerekmektedir. Çiçekler sararmaya başlamamış olması gerekmektedir.

 

 


Patlıcan

Patlıcanın taze olduğunu elimizle sıkarak anlayabiliriz. Eğer sıkıp bırakıldığında eski halini alıyorsa o patlıcan tazedir. Patlıcanın küçük olması içindeki çekirdeklerinin de küçük olacağı için daha tatlı ve lezzetli olur.

 


Limon

Limon kabuğu ince ve lekesiz olanı seçin. Ayrıca limonun büyük olması ve ağır olması o limonun o kadar sulu olması anlamına gelir.

 

 


Salatalık

Salatalığın kabuğu koyu renk ve sıkı olanlar alınması tercih edilmelidir.

 

 


Mantar

Mantar alınırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Mantarın lekesiz olmasına ve rengi beyaza yakın olan mantarlar tercih edilmelidir.

 

 


 

Biber

Biber taze sert ve parlak olmalıdır. Dışı büzüşmemiş olmamalıdır.